KONTAKT VOLAT OBJEDNAT

Nejčastější dotazy (FAQ)

Křečové žíly

Pociťujete bolesti dolních končetin, máte noční křeče, otoky nebo dokonce viditelné křečové žíly?

Jestliže ano, je možné, že máte reflux v systému povrchových žil. V tom případě je vhodné, abyste si nechali vyšetřit povrchové i hluboké žíly pomocí duplexního ultrazvuku. Pacientům s křečovými žílami lze v současné době nabídnout vedle tradičního chirurgického odstranění i miniinvazivní zákroky pomocí laseru, radiofrekvenční ablace, mechanicko-chemické ablace nebo žilního lepidla. Jedná se o šetrnější a komfortnější alternativy k tradičnímu chirurgickému odstranění větších i menších křečových žil. Tyto zákroky se navíc provádí ambulantně, při místním znecitlivění a ihned po ošetření je možno odejít domů.

Jak laserová nebo radiofrekvenční energie vlastně v křečové žíle působí?

Tepelná energie, jejímž zdrojem je laserový či radiofrekvenční generátor, je pomocí vlákna nebo katetru zavedeného do nitra žíly aplikována přímo na žilní stěnu, která se svráští a tím se uzavře – poté již krev nemůže takto ošetřenou křečovou žilou proudit. Postupně z ní vznikne vazivový pruh.

Jak na křečovou žílu působí žilní lepidlo?

Chemicky, proto tento typ ošetření nevyžaduje aplikaci místního znecitlivění, to je jedna z velkých výhod ošetření žilním lepidlem.

Je zničení žíly pro tělo problém? Nechybí mu ošetřené nebo odstraněné křečové žíly?

Ne. Na dolní končetině je velké množství povrchových žil a po ošetření je krev z těchto žil nasměrována do zdravých žil a odváděna dále směrem k srdci. Postižené žíly tak tělu nechybí, navíc i za normálních okolností naprostou většinu žilní krve odvádí z končetin systém hlubokých žil.

Jaké jsou možné komplikace nitrožilních výkonů?

Jako u každého jiného výkonu, i zde existují jistá rizika – nicméně jsou nepoměrně méně častá než u klasických operačním metod. Nejčastěji zmiňovanou komplikací je pocit přechodných parestezií (zhoršené vnímání tlaku na kůži nad ošetřovaným úsekem křečové žíly nebo zvýšená citlivost po doteku nad ošetřovanou oblast). Samozřejmě přechodnou komplikací mohou být větší modřiny a zatvrdliny v místě ošetřených nebo odstraněných křečových žil, ale to považujeme spíše za součást normálního pooperačního průběhu. Naopak odpadají veškerá rizika a komplikace spojené s celkovou anestézií, neboť výkony provádíme jen v místním znecitlivění.

Jaké jsou alternativy k miniinvazívním výkonům na křečových žílách?

Tradičně jsou křečové žíly odstraňovány chirurgicky – podvazem v třísle a následně exstirpací (vytržením) postižené žíly pomocí speciálního lanka, výkon vyžaduje hospitalizaci a většinou se provádí v celkové anestezii. Tento výkon je v naší zemi nadále nejčastěji prováděným ošetřením křečových žil, ale je spojen s delší rekonvalescencí.

Jsou různé varianty minimálně invazivních technik k odstranění křečových žil?

Ano. Vedle laserového ošetření (na naší klinice prováděného od roku 2008) jsou dalšími častými metodami radiofrekvenční ablace žil (RFA), mechanicko-chemická ablace (MOCA), ošetření pomocí biologického lepidla nebo ultrazvukem navigovaná pěnová skleroterapie. Každá z těchto metod má své místo při správné indikaci a jako každá jiná terapie má své výhody i nevýhody.

Je zákrok na křečových žílách pomocí laseru nebo radiofrekvence bolestivý?

Je to hodně individuální, každý pacient vnímá stejný výkon jinak. Pacienti uvádějí mírnou, případně žádnou bolest během zákroku a po něm. U těchto zákroků byla prokázána významně nižší bolestivost než při tradiční operaci.

Jak rychle se mohu po výkonu na křečových žílách vrátit ke svým každodenním činnostem?

Většina pacientů je typicky schopna návratu ke svým běžným činnostem do jednoho týdne. U těchto zákroků bylo klinicky prokázáno, že umožňují návrat pacientů k běžným činnostem a do práce podstatně rychleji než u běžného chirurgického odstranění křečové žíly. Většina pacientů nemá žádnou pracovní neschopnost.

Jak rychle dojde ke zlepšení příznaků?

Pokud je operace správně provedena a zároveň není těžší postižení hlubokého žilního systému, udává řada pacientů okamžitou úlevu od příznaků jako je bolest, pocit těžkosti v nohou a únava. Plného přínosu ošetření se dosahuje do 1 – 3 týdnů od operace.

Dá se křečovým žilám nějak předcházet?

Prevence vzniku křečových žil je prakticky nemožná. Je to dáno právě genetickou dispozicí a hormonálními vlivy. Lépe se dají ovlivnit pocity únavy a těžkých nohou. Částečně je možné zmírnit obtíže léky – ověřenými venofarmaky na lékařský předpis a preparáty působícími na reologické vlastnosti krve. Většího efektu docílíme nošením kompresivních punčoch. Z dalších doporučení je vhodné dodržování životosprávy a správné výživy, dostatek tekutin, střídavé sprchování končetin studenou a teplou vodou, některé cviky, které odkrvují přetížené nohy a posilují je nenásilným způsobem, a relaxační a kondiční cvičení (turistika, jízda na kole, tanec, plavání).

Má u křečových žil vliv přírodní a doplňková léčba?

Existují některá obecná doporučení, jimiž můžeme rozvoj a komplikace křečových žil oddálit či zpomalit. Patří mezi ně doporučení zdravé výživy – stravu je třeba upravit tak, aby obsahovala dostatek vlákniny, vitamínů, bioflavonoidů (rutinu, citrínu), doporučuje se zvýšená konzumace pohanky, bobulovitého ovoce, citrusových plodů, česneku, jablek, otrub, luštěnin, celozrnného pečiva a těstovin, ořechů, semínek a listové zeleniny. Vhodné je omezení rafinovaných sacharidů (sušenky, koláče, dorty apod.) a vyhýbání se konzervovaným a upravovaným potravinám, smaženým jídlům, tabáku, alkoholu a soli. K dispozici je v lékárnách celá řada volně prodejných doplňků stravy na křečové žíly, na jejichž účinnost jsou však rozporuplné názory a nelze je považovat za léky.

Estetická dermatologie

Jak dlouho trvá efekt Skinboosteru?

Efekt je dlouhodobý a vydrží 3-12 měsíců. Ošetření Skinboosterem je možné kdykoliv zopakovat.

Je ošetření Skinboosterem bolestivé?

Díky aplikaci anestetického krému je ošetření bezbolestné. Pro citlivější jedince může být trochu nepříjemné, nikoliv bolestivé.

Rejuvenace pleti - co to znamená?

Rejuvenace je omlazení pleti mnoha různými způsoby. U nás na klinice využíváme skvělé účinky laserové rejuvenace pleti. Ošetření je neinvazivní.

Jak mít větší rty bez výplní?

Možností je šetrné ošetření laserem, který podpoří tvorbu kolagenu a zároveň vás zbaví vrásek kolem rtů. Získáte plné, hebké a větší hydratované rty.

Jak se zbavit růžovky?

Chronické kožní onemocnění lze dobře ošetřit, kromě jiných možností, laserovou terapií.

Co způsobuje růžovku?

Přesné příčiny nejsou známy. Vědci se domnívají, že jde o dědičné onemocnění, případně vliv roztoče či bakterie. Více v článku.

Co pomáhá na akné?

Správná kosmetika, dobrá životospráva a případně i laserová terapie, která snižuje zánět, tvorbu mazu a zabíjí případné bakterie.

Jak se zbavit vrásek na čele?

Kromě hydratace je důležitý včasný zásah. Okamžitého vyhlazení vrásek lze dosáhnout aplikací injekčních výplní botulo. preparátů.

Kolik stojí vyhlazení vrásek botulo. preparáty?

Cena za vyhlazení vrásek pomoci botulo. preparátů záleží na množství aplikované látky. Ošetření jedné oblasti začíná na 3.000 Kč. Konečnou cenu vám sdělíme na konzultaci před samotným ošetřením.

Jak dlouho trvají účinky botulo. preparátu?

Délka trvání účinku záleží na mnoha faktorech (oblast aplikace, metabolismus, množství přípravku, typ přípravku). Efekt po aplikaci botulo. přípravku trvá 3-6 měsíců. Při pravidelném opakování ošetření se doba účinku prodlužuje.

Co nedělat po aplikaci botulo. preparátu?

Po ošetření místo nijak nemasírujte, netlačte na něj a zůstaňte alespoň 4 hodiny vzpřímeně a bez předklánění. Po dobu minimálně 24 hodin se vyhněte fyzickým aktivitám, alkoholu, sauně, horké koupeli, lékům na ředění krve a cestování letadlem. Více vám sdělíme po ošetření u nás na klinice.

Jak na rozšířené žilky?

Odstranění rozšířených žilek (metliček) laserem je vysoce účinné. Cévní laser cíleně hledá a zasahuje červený pigment v cévách, což vede k jejich zmenšení nebo úplnému vymizení. Při ošetření nedochází k poškození okolní kůže.

Co je to hemangiom?

Hemangiomy jsou nezhoubné nádory tvořené velkým množstvím nahuštěných krevních cévem. Mohou se projevit jako vystouplé rudé nebo modravé skvrny.

Bolí ošetření cévním laserem?

Co se týče bolesti, zkušenosti lidí se mohou lišit. Někteří lidé cítí slabé štípání, jiní popisují jen zvláštní praskající pocity. Kůže se během zákroku chladí pro lepší komfort.

Kolik stojí odstranění červených žilek?

Cena se mění dle typu a rozsahu postižené oblasti. Dále je ovlivněna počtem sezení potřebných k dosažení optimálních výsledků. Jednotlivá ošetření jsou cenově dostupná od několika tisíc korun. Odstranění metliček laserem začíná na 3.000 Kč.

Bolí odstranění znamének?

Bolest spojená s odstraněním znaménka se obvykle považuje za mírnou a krátkodobou. Při některých metodách, jako je chirurgické odstranění, může být cítit nepohodlí nebo tlak během zákroku, ale obvykle je to dobře tolerovatelné.

Jak odstranit kožní výrůstky?

Kožní výrůstky a mateřská znaménka lze odstranit chirurgicky (excize), laserem, tekutým dusíkem a jinými metodami. Více v článku.

Co nedělat po odstranění znaménka?

Nevystavovat ranku měsíc slunci, nechodit do solária, bazénů, sauny a v případě pnutí jizvy v místě řezu se nedoporučuje měsíc posilování a aktivnější sport.

Jak poznat nebezpečné znaménko?

Všímejte si změny tvaru (asymetrie), barvy (červené, fialové zbarvení), špatného ohraničení (bez jasných okrajů), svědění. Vždy doporučujeme při jakémkoliv podezření vyšetření dermatologem.

Kdy jít na odstranění znamének?

Při jakémkoliv podezření, že je znaménko v nepořádku nebo v případě, že vám vadí esteticky či při sportu a jiných aktivitách.

Jak vypadají stařecké bradavice?

Nejprve jako žlutohnědé skvrny, které se zvětšují a hrubnou, časem mohou ztmavnout a drolit se. Mohou svědit a být nepříjemné.