KONTAKT VOLAT OBJEDNAT
Kontrola a včasné odstranění znamének a jiných výrůstků na kůži je důležitým krokem v péči o vaše zdraví. Díky nejmodernějším postupům jsme schopni provádět tento zákrok s ohledem na individuální potřeby každého pacienta. Šetrně a bezbolestně odstraníme kožní znaménka, seboroické veruky, cysty a další kožní útvary.

Jak a kde vznikají znaménka

CO JSOU MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA

Mateřská znaménka jsou známá také jako névy - benigní kožní léze. Proč se dělají někomu více a jinému méně? Vytvářejí se v důsledku shlukování pigmentových buněk - melanocytů a příčinou jejich vzniku může být častý pobyt na sluníčku a genetika.

Tato drobná ohraničená ložiska se objevují na různých částech těla a mají odlišné tvary, velikosti a barvy (hnědé, světle modré, růžové a bílé). Vše ovlivňuje kožní barvivo melanin, který také určuje barvu vašich vlasů a očí. Znaménka se neobjevují jen na obličeji, ale po celém těle.

Odstranění znamének chirurgicky či jinou metodou je po aplikaci anestetického krému nebo injekce zcela bezbolestné a relativně rychlé ošetření.

Většina znamének bývá neškodná, některá však mohou být potenciálně nebezpečná a vyžadují lékařské vyšetření a v případě potřeby i odstranění.

Další typy znamének:

 • Pihy - drobné plošky, jednotně pigmentované, výskyt kdekoliv na těle a obličeji, tmavší zbarvení vlivem slunečních paprsků
 • Solární keratóza - načervenalá a ohraničená ložiska, šupinaté, krusta na povrchu, po stržení krvácí, nejčastěji na obličeji, rukou, ušních boltcích, na pleši
 • Modrý névus - modrá až šedá znaménka

DALŠÍ KOŽNÍ ÚTVARY

Seboroická veruka neboli stařecká bradavice:

Nezhoubné ložisko, které se objevuje na hlavě či trupu. Jedná se o žlutouhnědou ohraničenou skvrnu. Barevnost se může měnit od hnědé až po černou barvu.

Nejčastěji vzniká z důvodu oslabení organismu, je vyvolaná důsledkem onemocnění či stresem. Odstranění není nutné, jde pouze o estetickou nedokonalost.

Aterom:

Kožní cysta, která vzniká nadprodukcí mazu a ucpáváním kožní mazové žlázy. Může být až několik centimetrů veliká. U cysty bývá riziko vzniku infekce a tvorby hnisu. Pak mluvíme o tzv. abscedovaném ateromu.

Nejčastěji se objevuje na hlavě, zádech a krku. Klidné cysty je možné chirurgicky odstranit v lokální anestezii. U infekčního nálezu je nejprve nutné nasadit antibiotika.

Kdy je potřeba znaménka odstranit?

Jakmile se začne měnit jejich tvar, velikost a barva, je důležité zpozornět. Proč je důležité znaménka sledovat?

Jde hlavně o včasné odhalení zhoubných útvarů. Melanom patří mezi nejčastější typy rakoviny kůže, se kterým se potýkají lidé všech věkových kategorií.

CO SLEDOVAT U ZNAMÉNKA

Kontrola pih a kožních útvarů doma je velmi důležitá. Všímejte si rychlého výskytu nových znamének. Dále by vás měl zajímat:

 • neohraničený okraj
 • asymetrický tvar
 • velikost nad 5 mm
 • náhlé zvětšení
 • více barev
 • nepříjemné svědění

VYŠETŘENÍ ZNAMÉNKA

V případě, že objevíte podezřelé útvary, neváhejte nás kontaktovat. Vyšetření znaménka je bezbolestné a trvá okolo 20 minut. Používáme při něm speciální přístroj - dermatoskop. Kožní útvar si jím dostatečně přiblížíme a můžeme posoudit jeho vlastnosti.

V rámci kontroly znamének pracujeme s metodou ABCDEF:

 • A - asymmetry - asymetrie: Normální je symetrický tvar. Varovným signálem je nerovnost a atypický tvar.
 • B - borders - okraje: Běžná znaménka jsou kulatá. V případě neostrých okrajů je vhodná dermatoskopická kontrola.
 • C - colours - barva: Jednobarevnost značí, že je vše v pořádku. Ztmavnutí či zesvětlení je vždy dobré zkontrolovat dermatologem.
 • D - diameter - průměr: I výrůstky menší než 5 mm je dobré mít pod kontrolou, u větších útvarů je nutné znaménko zkontrolovat vždy.
 • E - evolution - vývoj: Znaménka se většinou nijak výrazně nemění. V případě opaku (změna struktury, velikosti, vzhledu) je důležitý včasný zásah.
 • F - funny looking - neobvyklý vzhled: Pihy a znaménka bývají totožná, jinak velká, ale většinou na první pohled stejná. Pokud je nějaké zcela jiné, doporučíme odstranění.

Jak lze odstranit znaménka a další kožní útvary

Způsobů a metod odstranění je několik.

 

 1. Chirurgické odstranění znamének (excize znaménka):
 2. Tato metoda zahrnuje chirurgický zákrok, při kterém je útvar vyřezán a odstraněn skalpelem. Poté je rána šitá. Využívá se lokální anestezie. Zákrok trvá dle rozsahu a počtu odstraňovaných útvarů. Výhodou je, že se dá následně odeslat na histologické vyšetření a ujistit se, že se nejedná o zhoubný útvar.
 3. Kryoterapie: Tento postup využívá extrémně nízké teploty (často kapalný dusík), aby zmrazil a zničil nechtěné výrůstky.
 4. Elektrokauterizace: Při této metodě je kožní výrůstek odstraněn pomocí elektrického přístroje, který útvar vypálí.
 5. Odstranění výrůstků laserem: Laserový paprsek je zaměřen na kožní útvar, který byl před zákrokem zkontrolován dermatoskopem, což způsobí jeho odstranění. Zůstane jen malá ranka, která se dá přirovnat odřenině. Za pár dní se vytvoří stroupek. Lze krýt náplastí či tzv. tekutým obvazem. Místo je nutné chránit před slunečním zářením.

Typy laserových zákroků:

 • odstranění kožních výrůstků laserem
 • odstranění bradavic laserem
 • odstranění pih laserem

Jak probíhá odstranění seboroických veruk (stařeckých bradavic)?

K léčbě seboroických veruk se využívají všechny výše zmíněné metody. Nejčastěji se volí odstranění laserem, vypálení, případně zmrazení kapalným dusíkem (kryoterapie).

Průběh chirurgického odstranění znamének

Nejprve se provede odborné vyšetření dermatoskopem, kdy zhodnotíme, zda je nutné kožní výrůstek odstranit, nebo jde jen o estetický problém.

Pokud se potvrdí riziko, že by mohlo jít rizikový nebo o rakovinový útvar, přistupujeme k chirurgickému odstranění (excizi znaménka).

V případě, že je útvar v pořádku, je možné jej odstranit laserem či jinou méně invazivní metodou.

Samotná procedura je ambulantní a provádí se v lokální anestezii. Oblast se znecitliví injekcí a skalpelem se útvar vyřízne. Následuje zašití a dle velikosti ranky krytí sterilní náplastí či jiným typem krytí. Vše trvá okolo 15-20 minut.

Nedoporučujeme odstranění znamének v létě. Pokud je to přesto nutné, je důležité jizvičku dobře chránit před UV zářením a do vyndání stehů se vyhnout veřejným bazénům, saunám atd.

ODSTRANĚNÍ ZNAMÉNEK: REKONVALESCENCE

Pokud usoudíme, že je to potřeba, zasíláme vyříznutý kožní výrůstek či znaménko na histologický rozbor. Výsledky bývají do 2-3 týdnů. Tím zjistíme, zda šlo o rakovinotvorný útvar, nebo ne.

Vytažení stehů probíhá okolo 7.-14. dne po zákroku.

Jak se starat o odstraněné znaménko?

Doporučujeme se měsíc vyhýbat sauně, sluníčku, soláriím, bazénům, dlouhým koupelím, posilování a intenzivnímu sportu. Velmi záleží, kde jsme útvar vyřízli. Největší nápor na jizvu bývá v případě odstranění v podpaží a na zádech.

Cena odstranění znamének

Cenu za zákrok vám sdělíme dle zvolené metody odstranění a množství řešených útvarů.

Odstranění znamének hrazené pojišťovnou u nás na klinice není možné. 

 

Nejčastější dotazy (FAQ)

Bolí odstranění znamének?

Bolest spojená s odstraněním znaménka se obvykle považuje za mírnou a krátkodobou. Při některých metodách, jako je chirurgické odstranění, můžete cítit nepohodlí nebo tlak během zákroku, ale obvykle je to dobře tolerovatelné.

Jak odstranit kožní výrůstky?

Kožní výrůstky a mateřská znaménka lze odstranit chirurgicky (excize), laserem, tekutým dusíkem a jinými metodami. 

Co nedělat po odstranění znaménka?

Nevystavovat ranku měsíc slunci, nechodit do solária, bazénů, sauny a v případě pnutí jizvy v místě řezu se nedoporučuje měsíc posilování a aktivnější sport.

Jak poznat nebezpečné znaménko?

Všímejte si změny tvaru (asymetrie), barvy (červené, fialové zbarvení), špatného ohraničení (bez jasných okrajů), svědění. Vždy doporučujeme při jakémkoliv podezření vyšetření dermatologem.

Kdy jít na odstranění znamének?

Při jakémkoliv podezření, že je znaménko v nepořádku nebo v případě, že vám vadí esteticky či při sportu a jiných aktivitách.

Jak vypadají stařecké bradavice?

Nejprve jako žlutohnědé skvrny, které se zvětšují a hrubnou, časem mohou ztmavnout a drolit se. Mohou svědit a být nepříjemné.

 

CHCETE VĚDĚT VÍCE NEBO SE OBJEDNAT NA KONZULTACI?

Souhlasím s obchodními podmínkami a podmínkami zpracování osobních údajů.

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.