KONTAKT VOLAT OBJEDNAT
Skleroterapie je miniinvazivní výkon na křečových žilách (varixech). Principem je vstřikování sklerotizační látky (ve formě pěny nebo tekutiny) do nežádoucích žil a žilek. Tato látka způsobuje poškození vnitřní výstelky žíly, která se v určitém časovém horizontu vstřebá.

odstranění křečových žil skleroterapií

Výhody sklerotizace žil

  • miniinvazivní zákrok
  • není nutná hospitalizace
  • po zákroku se můžete normálně pohybovat (pohyb je přímo žádoucí)
  • estetické zlepšení - odstranění metličkových žilek skleroterapií; lze ošetřit žíly v oblasti stehen, lýtek, kotníků, ale i drobné žilky v jiných lokalizacích
  • může pomoci odstranit i příznaky křečových žil (pálení, bolení, pocity těžkých nohou): odhaduje se, že až 20 % dospělé populace se v určité fázi svého života bude potýkat s křečovými žilami.(1)

Jste vhodným kandidátem pro sklerotizaci?

Pokud vaše varixy nejsou vhodné k chirurgické radikální operaci, pak můžete být vhodným kandidátem pro sklerotizaci žil. Je-li však operace pro vás vhodná, není žádoucí podstoupit pouze sklerotizaci, neboť při ní často hrozí časná recidiva. V tomto případě sklerotizace nepřinese ani požadovaný kosmetický efekt.

Sklerotizace může být tedy využita samostatně, nebo jako doplňkový postup během operačního zákroku, či i po něm.

Na konzultaci společně s našimi lékaři proberete, zda je pro vás zákrok vhodný samostatně, nebo bude třeba jej zkombinovat s jinými metodami léčby křečových žil.

Před sklerotizací křečových žil

Před zákrokem je nutno povšimnout si tmavší kresby v místě drobných žilek. Její příčinou je pigmentace z patologických žilek. Je třeba počítat s tím, že tato kresba se u části pacientů (až 10 %) může zvýraznit a setrvávat po mnoho měsíců (a někdy let), někdy dokonce natrvalo.

Tento proces je vždy závislý na individuální schopnosti hojení. Je tedy třeba předem uvážit, že tyto pigmentace mohou přetrvat dlouhodobě a někdy se stane, že nevymizí nikdy.

Každý pacient podstoupí ultrazvukové vyšetření žilního systému. Následně získá pokyny, co před ošetřením není a naopak je vhodné. Nezapomeňte svého ošetřujícího lékaře informovat o vašem zdravotním stavu a lécích, které berete.

Jak sklerotizace varixů probíhá

Ošetření trvá cca 20-30 minut, záleží na velikosti ošetřované oblasti, závažnosti stavu žil a typu prováděné sklerotizace.

Metodu skleroterapie používáme k odstranění retikulárních křečových žil – mikrovarixů (žil velikosti 1–5 mm) nebo ke korekci pozůstatků křečových žil po operačních zákrocích. Je to injekční metoda, při které je do povrchově uložené žíly aplikována speciální látka ve formě tekutiny nebo pěny, která zde způsobuje neinfekční zánět – žíla zkolabuje a po čase se vstřebá.

Během ošetření můžete cítit drobné křeče, pálení a píchání.

Sklerotizaci je třeba zpravidla podstoupit opakovaně 2–4 krát v rozmezí 2–6 týdnů. Drobné hematomy (modřiny) se vstřebávají po dobu 2–4 týdnů. Redukce mikrovarixů po skleroterapii je až 80 %.(2)

V poslední době zažívá metoda zejména v souvislosti s používáním sklerotizační pěny a s rozvojem ultrazvuku novodobou renesanci.

Po skleroterapii

Kompresní punčochy

Aby sklerotizace přinesla efekt, je nutno končetiny bandážovat elastickými krátkotažnými obinadly nebo kompresivní punčochou. Komprese je nezbytná k zabránění zpětného toku krve do sklerotizované žíly, což by mohlo vést k její rekanalizaci (opětovnému zprůchodnění).

Doba komprese je vždy individuální, závisí na rozsahu zákroku a velikosti ošetřených žilek. Minimální doba komprese je 2-4 týdny.

Dostatek pohybu

Po zákroku je vhodné ihned se na 15-20 minut projít. Cesta vozem či MHD se doporučuje až po 30 minutách od ošetření. Přibližně 3-5 dní po sklerotizaci křečových žil je pohyb velmi důležitý.

Vhodné jsou procházky, případně jízda na kole. Vždy se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem, jaký sport a na jak dlouho vám doporučí po zákroku.

Po skleroterapii není vhodné dlouhodobé vysedávání a stání na jednom místě. Dále byste měli několik dní vynechat aerobní cvičení a posilování.

Další doporučení

Během 2-5 dnů se vyhýbejte opalování, bazénům, saunám a horkým koupelím. Klientům zhruba týden po zákroku nedoporučujeme létání.

Možné komplikace

Mezi komplikace sklerotizace žil patří tvorba hematomů (modřin) nebo pigmentových skvrn kůže (až v 15 % výkonů), což mírně snižuje oblíbenost metody v kosmetických indikacích. U žilek větších průměrů se může vytvořit tzv. sklerus – žilka je vyplněná směsí krve a sklerotizační látky, je pohmatově citlivé s vystouplá.

Dále se ojediněle mohou vyskytnout alergické reakce.

Kontraindikace

  • těhotenství (nejdříve je možné zákrok podstoupit po 3 měsících od porodu – v případě, že nekojíte)
  • kojení
  • není vhodná pro osoby, které jsou dlouhodobě upoutány na lůžko
  • zánět žil

Skleroterapie: Cena

Cena skleroterapie začíná na 1 500 Kč při ošetření tekutinou a na 2 000 Kč při použití sklerotizační pěny.


REFERENCE:

1/ ncbi.nlm.nih.gov. Varicose veins: Overview. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279247/ [September 2019]
2/ hinawi.com. The Efficiency of Sclerotherapy in the Treatment of Vascular Malformations: A Retrospective Study of 63 Patients. Esko Veräjänkorva, Riitta Rautio, Salvatore Giordano, Ikka Koskivuo, Otto Savolainen. Dostupné na: https://www.hindawi.com/journals/psi/2016/2809152/#results [December 2016]

 


CHCETE VĚDĚT VÍCE NEBO SE OBJEDNAT NA KONZULTACI?

Souhlasím s obchodními podmínkami a podmínkami zpracování osobních údajů.

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.