KONTAKT VOLAT OBJEDNAT
Jak na metličkové žilky a mikrovarixy? Laserové odstranění žilek je efektivní metodou, která si poradí s žilkami na obličeji i jiných částech těla. Jak ošetření probíhá a je nutné nosit kompresní prádlo?

Jak vznikají červené žilky v obličeji a jiných místech

Metličkové žilky jsou drobné rozšířené žilky, které se vyskytují na obličeji a nohách. Bývají červené, modré i fialové barvy. Příčinou jejich vzniku je oslabení cévních stěn, které ztrácí svoji pružnost.

Mikrovarixy jsou nejlehčí formou křečových žil a chronického žilního onemocnění, vznikají kvůli nedostatečné pružnosti a funkci cévní stěny. Jsou velmi podobné metličkám, jen jsou menší a méně výrazné.

Existuje několik možností odstranění červených žilek. Velmi efektivní metodou, která vás zbaví nevzhledné sítě cév na nohou, v obličeji či jiných částech těla, je například laserová terapie.

Možnosti léčby žilek

 • Kosmetika – Kosmetické přípravky mohou pomoci zmírnit viditelnost metliček, ale samozřejmě je neodstraní.
 • Laserové odstranění žilek – Laserová léčba je velmi efektivní a rychlá metoda odstranění metliček. Laserový paprsek zasáhne cévku a ta se postupně rozpadne.
 • Sklerotizace – Do cévky se vpraví speciální látka, která ji slepí, a tím způsobí její postupné vstřebání.
 • Chirurgické řešení – Chirurgický zákrok se používá při pokročilejších formách varixů.

Nejvhodnější doba pro odstranění žilek je podzim, kdy není tolik slunečního záření. Vystavování pokožky slunci před i po ošetření nepřispívá hojení a může způsobit hyperpigmentaci. Opět ale záleží na rozsahu problému. Vše vám doporučí a vysvětlí lékař na konzultaci.

Výskyt žilek

Žilky jsou drobné cévy, které se vyskytují v celém těle. Tyto cévy jsou zodpovědné za přenos krve zpět do srdce. Rozšířené žilky se mohou objevovat na různých částech těla, jako jsou nohy, obličej nebo ruce. Bývají viditelné pod kůží a jsou spíše estetickým problémem.

Kde všude se tvoří nevzhledné červené metličky?

 • žilky na nose
 • žilky na obličeji
 • žilky na stehnech a lýtkách
 • žilky na nohou

Příčinou vzniku metliček je porucha pevnosti a pružnosti žilní stěny a souvisí se zánětem žilní stěny. Pokud nejsou cévy dostatečně pružné (kolagen, elastin), mohou se za určitých okolností rozšiřovat. Jestliže se problém týká velkých žil, vznikají varixy. Jsou-li postiženy drobné cévky, pak vznikají metličky.

Co ovlivňuje výskyt žilek

 • genetika
 • věk
 • hormonální změny
 • sedavý životní styl

Léčba metličkových žilek

Odstranění žilek v obličeji je nejlepší pomocí laseru. Moderní lasery odstraní žilky, aniž by poškodily pokožku, pracují rychle a téměř bezbolestně. I tento zákrok je ovšem nutné opakovat a nedá vám žádnou záruku, že se problém neobjeví znovu.

Laserové odstranění nabízíme i u nás na klinice. Objednejte se k nám na konzultaci a probereme společně nejvhodnější typ ošetření.

Další možností je sklerotizace, která je vhodná pro klasické křečové žíly i metličky. Principem zákroku je vpravení sklerotizační látky dovnitř cévky, což způsobí její vstřebání a následné slepení žilní stěny. Uvnitř vznikne mikrozánět, stěny se slepí a následně promění ve vazivový pruh. Postup trvá přibližně 15 až 30 minut a je prováděn v ordinaci.

Během zákroku občas dochází k pocitu štípání a pálení po dobu jedné až dvou minut (zvláště pak při injekci do větších žil). Po zákroku je doporučeno nosit 2-3 týdny kompresivní punčochy. Sklerotizace může být doplňkovou léčbou po absolvování operace křečových žil či laserové terapii.

Více o sklerotizaci >>

Odstranění žilek laserem na nohou i obličeji

Laserová korekce je moderní a bezpečná metoda, která dokáže odstranit nevzhledné sítě cév na nohou, v obličeji či jiných postižených částech těla. Zákrok je ambulantní a ihned odcházíte domů.

Odstranění žilek laserem je neinvazivní metoda, která se provádí pomocí speciálního laserového přístroje. Při zákroku lékař aplikuje na kůži pacienta gel a následně pomocí laseru působí na konkrétní tmavě zbarvené cévky. Laserový paprsek proniká do kůže a zahřívá cévky natolik, že se uzavřou a postupně se rozpadnou. Tento proces trvá několik týdnů až měsíců.

Jedná se o nebolestivý zákrok, ale v některých případech může být aplikováno lokální anestetikum nebo zevní chlazení. Laserová korekce je bezpečná. Při zákroku se používají speciální laserové generátory, které umožňují přesné a bezpečné působení na konkrétní cévky.

Je však nutné si uvědomit, že každý zákrok nese určité riziko a může se vyskytnout nějaká komplikace. Proto je důležité vyhledat odbornou pomoc a konzultovat možnosti s lékařem.

REKONVALESCENCE

Doba zotavení po laserovém odstranění žilek se liší v závislosti na rozsahu zákroku a individuálních vlastnostech pacienta. Většinou se jedná o několik týdnů.

Po ošetření cévním laserem je nutné dodržovat několik doporučení, jako vyhýbat se saunám, horkým koupelím nebo slunci, ale není nutné nosit kompresivní punčochy (upřesní lékař).

Několik dní necvičte a vynechte jiné namáhavé činnosti. Po terapii je možné použít chladivé obklady.

Dále se nedoporučuje místo zbytečně namáčet a určitě se neopalujte.

KOMPLIKACE

Jedná se o velmi bezpečnou metodu, přesto je to zásah do těla. Pokud ale poslechnete rady ošetřujícího lékaře, minimalizujete vznik možných komplikací.

Občas se po zákroku objevují drobné modřinky, jizvičky nebo stroupky. Vždy vše okamžitě konzultujte s lékařem.

EFEKT

Efekt se dostaví za cca 4 až 6 týdnů po zákroku.

Počet opakování záleží na rozsahu problému a také reakci vašeho těla na laserovou terapii. Obvykle se doporučují 2-3 sezení.

Kolik stojí odstranění žilek laserem

Velmi záleží na velikosti ošetřované plochy. Cena ošetření začíná na 3 000 Kč. Celkovou cenu odstranění metličkových žilek vám sdělí lékař na konzultaci, kde s vámi probere vhodnost zákroku, případně navrhne kombinovanou terapii.

Ceník služeb >>

REFERENCE:
asds.net. Spider Veins. American Society for Dermatologic Surgery. Dostupné na: https://www.asds.net/skin-experts/skin-conditions/spider-veins [5.4.2023]


CHCETE VĚDĚT VÍCE NEBO SE OBJEDNAT NA KONZULTACI?

Souhlasím s obchodními podmínkami a podmínkami zpracování osobních údajů.

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.


Nejčastější dotazy

Jak na červené žilky na obličeji?

Mezi velmi šetrnou metodu odstranění žilek na obličeji patří laserové ošetření. Je téměř bezbolestné a velmi účinné.

Jak odstranit žilky na nohách?

Záleží na rozsahu problému. V některých případech je možné použít laserové ošetření žilek, jindy je nutné přidat kombinaci například se sklerotizací.

Jak se zbavit popraskaných žilek?

Existují i kosmetické přípravky, které zlepší stav, ale nevyřeší. Další možností je laserové ošetření. Více vám poradí specialista, případně najdete informace u nás na webu.

Kolik stojí odstranění červených žilek?

Záleží na vhodně vybrané metodě odstranění. Laserové ošetření drobných žilek začíná na 3.000 Kč. Kompletní cenu se dozvíte na konzultaci, kdy lékař zjistí rozsah problému a vybere vhodné řešení.

Kolik laserových ošetření je potřeba k odstranění žilek?

Již po prvním ošetření uvidíte do 4 týdnů výsledek. Podle informací se doporučují obvykle 2-3 sezení, záleží na reakci vašeho těla na terapii. Více se dozvíte na konzultaci s odborníkem nebo u nás na webu.

Je odstranění žilek laserem bolestivé?

Laserové ošetření patří k neinvazivním metodám, v případě vyšší citlivostí je možné použít lokální anestetikum. Standartně používáme zevní chlazení.

Kdy je vhodná doba pro odstranění žilek laserem

Nejlepší dobou pro odstranění jsou chladnější měsíce, kdy je i méně slunečního záření. Více se dozvíte v článku, případně vám řekne lékař na konzultaci.