KONTAKT VOLAT OBJEDNAT
Flebektomie je velmi šetrná a oblíbená metoda léčby varixů a drobných žilek. Od klasické operace křečových žil se liší tím, že se při ní odstraňují pouze nefunkční boční žilky odstupující z kmene hlavní povrchové žíly. Tak se zbavíte žilek, které již nejsou potřeba.

Výhody ambulantní flebektomie

 • vysoká úspěšnost odstranění křečových žil
 • malá pooperační bolestivost
 • bez nutnosti hospitalizace
 • skvělý kosmetický výsledek
 • krátká rekonvalescence (někdy i bez nutnosti pracovní neschopnosti – záleží na typu práce, kterou vykonáváte)
 • velmi šetrné ošetření v lokální anestezii
 • metoda bez rizika embolie

U miniflebektomie se využívají většinou speciální drobnější nástroje a provádí se striktně v místním znecitlivění.

Pro koho je odstranění žil flebektomií vhodné

V rámci výkonu je zde limitace, flebektomii lze použít jen na vedlejší křečové žíly. Tato metoda se hodí pro všechny klienty, kteří nemají postižený hlavní žilní kmen. Vhodnost výkonu pro vás však definitivně určí až lékař při konzultaci.

„Touto metodou lze řešit i postižení v oblasti kotníku, ale vždy je nutno postupovat individuálně. Metličkové žilky se většnou naopak sklerotizují, případně se ošetřují cévním laserem,“ doplňuje MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.

Před operací

Při konzultaci zhodnotíme váš zdravotní stav a klinicky i duplexním ultrazvukem vyšetříme žilní systém dolních končetin – hlubokých a povrchových žil.

Na základě těchto vyšetření vám navrhneme nejvhodnější postup léčby. Je možné, že bude použito několik technik odstranění varixů. V rámci příprav na operaci si klient zajistí interní předoperační vyšetření, nejčastěji přes svého praktického lékaře.

Anestezie

Flebektomie se v našem zařízení provádí zásadně ambulantně. Protože jde o miniinvazivní operaci, běžně se vykonává v místním umrtvení. Během operace budete při vědomí a nebudete cítit výraznější bolesti.

Operace křečových žil: Jak probíhá flebektomie

„Je to velmi individuální, ale flebektomie je většinou výkon v délce trvání do 1 hodiny. V případě flebektomie lze řešit i obě končetiny najednou,“ vysvětluje MUDr. Vlachovský.

V přesně stanovených místech se provede malý řez či vpich, přes který jsou křečové žíly podvázány, zkráceny a některé odstraněny. Operace může být doplněna sklerotizací drobných žilek nebo jiným typem ošetření (termokoagulace, kožní laser).

Menší křečové žíly odstraňujeme z drobných asi 3–5 mm řezů nebo vpichů speciálními nástroji po úsecích 6–10 cm metodou zvanou ambulantní flebektomie.

Ranky ani vpichy není většinou nutné šít. Dostačující je náplasťový steh či ponechání úplně bez stehu, tvorba podlitin je při flebektomii minimální. Tato metoda má velmi dobré kosmetické výsledky.

Rekonvalescence po flebektomii

„Bezprostředně po zákroku můžete odejít domů. Bude vám doporučeno minimálně 14 dní, ale raději déle, nosit bandáže či kompresivní punčochy. Prvních 3–6 týdnů je nutné se vyhnout větším sportovním aktivitám, jako je lyžování, veslování, tanec. Běžná cvičení lze provádět asi 2–3 týdny po operaci,“ upřesňuje MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.

V pooperačním období jsou rehabilitační opatření vždy vysoce individuální a závislá na rozsahu výkonu. Vpichy nebo ranky se po zákroku obvykle zhojí do jednoho týdne. Drobné podlitiny se vstřebávají přibližně 2–6 týdnů.

Mírné snížení citlivosti v místě vpichu vymizí během krátké doby. Po řezu či vpichu vám může zůstat drobná jizvička, která rychle zbledne, ale nikdy zcela nezmizí. Vstřebávání krevních podlitin můžete urychlit mastí, kterou vám doporučíme.

Komplikace

Jizvičky většinou po delší době vyblednou. Velmi zřídka se stává, že zůstávají zvýrazněné natrvalo.

V rámci rizikovosti je ambulantní flebektomie srovnatelná s ostatními metodami, které lze řadit mezi miniinvazivní.

Kontraindikace

 • těhotenství
 • alergie na anestetikum
 • infekce
 • jaterní dysfunkce
 • dekompenzovaná srdeční insuficience
 • autoimunitní onemocnění
 • akutní dermatitida

Flebektomie: Cena

Cena za odstranění křečových žil ambulantní flebektomií se pohybuje mezi 10 000–20 000 Kč.

Více info v ceníku >>

 


CHCETE VĚDĚT VÍCE NEBO SE OBJEDNAT NA KONZULTACI?

Souhlasím s obchodními podmínkami a podmínkami zpracování osobních údajů.

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.