KONTAKT VOLAT OBJEDNAT
Konzervativní léčba je základem léčby křečových žil a měla by se zahájit při objevení prvních příznaků chronického žilního onemocnění (CVD) a co nejdříve. Pomáhá odstraňovat příznaky a předchází zhoršení stavu, nemá však vysloveně léčebný efekt ve smyslu odstranění křečových žil.

Léčba křečových žil může probíhat chirurgicky či konzervativně.

Konzervativní léčba varixy neodstraní, jedná se spíše o léčbu příznaků, která vám uleví od obtíží spojených s křečovými žílami, a také může zabránit zhoršování (progresi) onemocnění.

Existují dva základní pilíře konzervativní léčby varixů:

1. Nošení kvalitních kompresních punčoch

Zdravotní kompresní punčochy se využívají při léčbě žilního a lymfatického onemocnění.

Pomáhají zlepšit cirkulaci krve, respektive k jejímu návratu z dolních končetin zpět k srdci. Tlak punčoch působí na povrchové žíly, dochází k jejich stlačení a správnému vyprázdnění směrem do hlubokého žilního systému. Komprese podporuje i funkci žilních chlopní.

Dále kompresní punčochy dokáží velmi výrazně snížit prosakování tekutiny z kapilár do tkání. Tím se zabraňuje vzniku otoků. Základem úspěchu kompresních punčoch je jejich správné nošení dle pokynů ošetřujícího lékaře.

Kde získat kompresivní punčochy

Kompresní punčochy jsou k dostání v naší ambulanci, případně v prodejnách zdravotnických potřeb, kde by vám měl kvalifikovaný personál pomoci vybrat vhodnou velikost.

V rámci vyšetření v naší cévní ambulanci správnou velikost, délku a kompresi vybereme společně. O poukaz na kompresní punčochu můžete také požádat vašeho praktického lékaře.

Rozdělení podle kompresních tříd:

U kompresních punčoch se vybírá nejen velikost a délka, ale také se rozdělují podle tlaku, kterým působí na žilní systém. Tlak vyvíjený na končetiny se udává v hodnotách “mmHg” od 20 mmHg (I. kompresní třída) – 60 mmHg (IV. kompresní třída).

 • I. kompresní třída – podpůrné punčochy a prevence žilní trombózy
 • II. kompresní třída – křečové žíly a otoky
 • III. kompresní třída – léčba pokročilých stádií žilního onemocnění a potrombotického syndromu
 • IV. kompresní třída – lymfatická onemocnění (často spolu s žilním onemocněním)

Nejnižší kompresní třída je vhodná pro konzervativní léčbu a prevenci vzniku křečových žil, velmi často se využívá i u těhotných žen jako prevence vzniku varixů a také jako prevence otoků při zaměstnání, kde se dlouho sedí, případně stojí.

II. kompresivní třída se využívá pro léčbu a pooperační péči při žilní nedostatečnosti II. a III. stupně. III. kompresivní třída je vhodná při léčbě po trombózách, při léčbě bércových vředů a při léčbě sekundárních varixů. Kompresní punčochy jsou 1x za půl roku hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Rozdělení podle typu využití

 • punčochy (nejčastěji v těhotenství)
 • stehenní punčocháče
 • lýtkové punčocháče

kompresní punčochy

Jak nosit kompresní punčochy

Délku a stupeň komprese punčoch určí lékař při vyšetření. Účinnost léčby je v jejich pravidelném používání. Denní nošení punčoch až do doby operace je tou nejlepší prevencí možných komplikací (např. zánětu žil).

Punčochy můžete (a měli byste) nosit i po operaci, ale nemusí se už nosit stále, na místě jsou při statickém zatížení vlivem dlouhého stání či sezení (cestování), u žen v období několika dní před a v prvních dnech menstruace, nutné jsou i po sklerotizační léčbě a po miniinvazivních ambulantních výkonech na žilách.

Komplikace a kontraindikace kompresivních punčoch

Možnými komplikacemi bývá brnění, změna barvy prstů na nohou, podrážděná kůže z typu materiálu, bolest a zaškrcení končetiny. Vyskytnou-li se takové komplikace, je důležité kompresní punčochy sundat a konzultovat s ošetřujícím lékařem změnu velikosti, případně další postup.

Punčochy není vhodné nosit při akutních kožních infekcích a při systémovém otoku z důvodu městnavého srdečního onemocnění.

jak fungují kompresní punčochy

2. Medikamentózní léčba venofarmaky

Medikamentózní léčba varixů je nedílnou součástí konzervativního postupu. Je třeba si však uvědomit, že žádné léky v jakékoliv podobě nemohou křečové žíly vyléčit ani je odstranit. Venofarmaka nasazujeme v případě, že se objeví subjektivních obtíže, a také při viditelných známkách žilního onemocnění.

Jak fungují vnitřně užívané léky (venofarmaka)

 • zlepšují lymfatický systém
 • zvyšují napětí žilních stěn
 • působí protizánětlivě
 • zlepšují krevní oběh ve vlásečnicích
 • mírně ředí krev

Jako léčebně-preventivní opatření se indikují různé preparáty v léčebných kúrách, vhodné jsou spíše v letních měsících, kdy teplé počasí brání nošení zdravotních punčoch. Pokud léčbu dobře snášíte, není nutné léčiva vysazovat a můžete je brát dlouhodobě.

Na trhu je v současné době řada těchto přípravků (volně prodejných i vázaných na recept), ale jen u několika z nich byl ve velkých studiích prokázán vliv na žilní stěnu a tedy jejich účinnost.

Obecnou vlastností těchto léků je, že zlepšují lymfatický systém, žilní návrat a stabilizují žilní stěny.

Venofarmaka obsahují převážně benzopyrony (kumarin, diosmin a rutin – flavonoidy), saponiny (escin, ruscus) a některé jiné rostlinné extrakty a syntetické látky.

 


CHCETE VĚDĚT VÍCE NEBO SE OBJEDNAT NA KONZULTACI?

Souhlasím s obchodními podmínkami a podmínkami zpracování osobních údajů.

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.