KONTAKT VOLAT OBJEDNAT
Udává se, že až třetina světové populace má křečové žíly dolních končetin, v evropských zemích se vyskytují varixy minimálně u 20–30 % mužů a 40–50 % žen. Léčbu křečových žil je žádoucí zahájit co nejdříve. Jak tedy poznat příznaky chronického žilního onemocnění včas?

Křečové žíly by měly být léčeny od prvních příznaků, kterými mohou být bolesti, otoky, křeče... U velké části nemocných převažuje hledisko estetické, ale ve svých pokročilých stadiích vede toto onemocnění k omezení pacienta v běžném životě a může se stát posléze příčinou vážných komplikací, jako jsou trvalé otoky, kožní změny, trombóza nebo bércové vředy.

Co jsou křečové žíly (varixy)

Křečové žíly, varixy, městky, i tak se dají označit rozšířené žíly na dolních končetinách. Povrchové žíly jsou vybavené chlopněmi, které pomáhají udržovat jednosměrný tok žilní krve směrem k srdci. Varixy se objeví v případě, že právě chlopně neudrží směr toku krve a v žílách se krev začne hromadit. Dispozice ke vzniku křečových žil je nám dána převážně od předků. Křečové žíly jsou cca z 90 % zděděnou chorobou vázanou na genetický kód,“ vysvětluje MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.

co jsou křečové žíly

Proč vznikají křečové žíly

Žíly dolních končetin sestávají z hlubokého a povrchového systému. Z dolních končetin odtéká krev směrem k srdci proti zemské přitažlivosti, žíly jsou proto vybaveny množstvím chlopní, které brání zpětnému toku. Hluboký žilní systém je uložený mezi svaly. Jak se svaly smršťují a uvolňují, přečerpávají krev výše k srdci. Povrchní žilní systém, tedy ty žíly, které vidíme pod kůží, jsou s hlubokými žilami spojeny řadou spojek, zvanými perforátory. Součástí žil hlubokého systému jsou také chlopně, které pomáhají návratu krve směrem k srdci.

Jak vznikají křečové žíly?

„Křečové žíly se začínají rozvíjet, když chlopně nefungují. Podkladem onemocnění je zánět žilní stěny (neplést se zánětem žil!) a žilní hypertenze. Varixy se objevují u těch pacientů, jejichž žilní stěna je málo pevná, po čase se zvětší její průměr a chlopně se stanou nedomykavými, nebo proběhne zánět žil a výsledkem je opět poškozená žilní chlopeň, a tentokrát i žilní stěna. Následkem je přetlak v žilním systému dolních končetin a vzniká obraz chronického žilního onemocnění s některými z následujících příznaků,“ vysvětluje MUDr. Vlachovský, Ph.D.

KŘEČOVÉ ŽÍLY – PŘÍZNAKY:

 • otoky končetin
 • křeče
 • pocit unavených a těžkých nohou
 • brnění
 • bolest dolních končetin
 • viditelně zvětšené žíly
 • pulzování
 • lokální zarudnutí
 • svědění
 • kožní změny, kožní vředy

Jak poznat příznaky chronického žilního onemocnění

Prvními projevy žilního onemocnění jsou pocity těžkých a unavených nohou, vzácně nočních křečí (odtud název křečové žíly), ale i pocit pálení, brnění až bolesti v průběhu viditelně rozšířených žil. Potíže se zhoršují během dne, maxima dosahují navečer a v letních měsících.(1)

Je typické, že příznaky lze zmírnit uvedením nohou do zvýšené polohy, zatímco dlouhodobé stání nebo sezení tyto příznaky obvykle zhoršuje. Zlepšení také přináší chlad a komprese.

varikózní žíla

Jak bolí křečová žíla?

„Bolest křečových žil je velmi individuální. Bolet mohou i drobné mikrovarixy, ke zvýraznění potíží může dojít u žen v období menstruace. Ne vždy však velikost subjektivních obtíží odpovídá velikosti křečových žil – lidé s velkými kmenovými varixy mohou být zcela bez obtíží, naopak nevýrazný nález na dolních končetinách může být provázený velkými obtížemi,“ říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.

Vedle popsaných potíží mají varixy dolních končetin vliv i na celkový zdravotní stav – především v oblasti bérců. Na nich se mohou objevovat nejen otoky, ale také tmavé zbarvení kožního krytu (hyperpigmentace), ekzémy a v pokročilých případech žilní nedostatečnosti i bércové vředy.

Kde všude se mohou objevit varixy

 • Křečové žíly na nohou
 • Křečové žíly na stehnech
 • Křečové žíly pod kolenem

Křečové žíly: Léčba, rizikové faktory, prevence

RIZIKOVÉ FAKTORY

 • obezita: nadváha zvyšuje tlak na žilní systém
 • dlouhodobé sezení a stání: nedostatečné prokrvování končetin
 • genetika
 • věk: s věkem stoupá riziko vzniku křečových žil, protože žilní stěny přirozeně slábnou a zhoršuje se cirkulace krve v těle
 • pohlaví: ženy trpí na vznik varixů více, než muži, důvodem jsou hormonální změny v menopauze, těhotenství i užívání
 • antikoncepce

PREVENCE:

 • dostatečná fyzická aktivita
 • zdravý životní styl
 • přiměřená hmotnost
 • nošení kompresních punčoch
 • dostatečný příjem tekutin
 • odpočinek s nohama ve zvýšené poloze

ŽILNÍ GYMNASTIKA

Dlouhé sezení / stání patří mezi hlavní faktory zhoršování stavu křečových žil. Sezení v jedné poloze ztěžuje krvi proudit v žilách proti gravitaci, tím se zvyšuje žilní tlak, který nakonec vede k hromadění krve v oblasti kotníků. Tím vaše lýtka začnou otékat a bolet.(1)

Pohybem se sníží žilní tlak a zlepší krevní oběh. Pokud se nemůžete jít projít, zkuste u stolu alespoň malá cvičení:

 • protahujte kotníky krouživými pohyby
 • natahujte špičku a opět přitahujte k holeni
 • ohýbejte kolena ve stylu „pochodujícího vojáka“

Zkuste během dne alespoň 3x na 10 minut zvednout nohy nad úroveň srdce. Tím se výrazně zlepší krevní oběh a sníží otoky kotníků.

KOMPRESNÍ PUNČOCHY

Nošení kompresních punčoch či ponožek udržuje žilní tok v hlubokém žilním systému, tím se minimalizuje hromadění krve, otoky a bolesti nohou. Existují různé typy kompresních návleků a už zdaleka nejde o nevzhledné béžově punčochy, které se snažíte celý den schovávat pod oblečení. Velmi rádi vám poradíme s jejich výběrem, nebo si je můžete pořídit na našem e-shopu eshop.vascumed.cz.

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Základem je zdravá strava založená na komplexních sacharidech, dostatečném množství bílkovin a zdravých tuků. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem soli. Na jídelníčku by neměl chybět dostatek vlákniny. Základem je správný pitný režim. Hydratace pomáhá udržet zdravý krevní oběh.

POHYB

Nejlepším pohybem pro dobrý krevní oběh je chůze, plavání, kolo, jóga a dostatečné a správné protahování.

LÉČBA

Velmi důležité je navštívit včas specialistu, který se věnuje žilnímu systému (angiolog, cévní chirurg, flebolog). Brzké odhalení křečových žil může zlepšit výsledek léčby. Varixy lze odstranit chirurgicky, či méně invazivními metodami – laser, žilní lepidlo atd.(1)

Více o léčbě křečových žil >>

Křečové žíly v těhotenství

Těhotné ženy mají tendenci k rozvoji křečových žil, vliv mají hormony i mechanické vlivy (zvětšená děloha a útlak žil v pánvi), ale také větší objem cirkulující krve, vyšší váha ženy a její omezená pohybová aktivita.

Více o křečových žilách v těhotenství >>

 


REFERENCE:
1/ nhlbi.nih.gov. Varicose Veins. Dostupné na: https://www.nhlbi.nih.gov/health/varicose-veins [2021]

 


CHCETE VĚDĚT VÍCE NEBO SE OBJEDNAT NA KONZULTACI?

Souhlasím s obchodními podmínkami a podmínkami zpracování osobních údajů.

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.